Przed zaplanowaniem podróży dobrze byłoby sprawdzić kiedy są otwarte poszczególne obiekty, ponieważ wiele z nich jest zamknięta raz w tygodniu, a do tego godziny otwarcia są różne w różne dni
LUWR
Bilet normalny 9euro, studenckich nie ma, do 18 lat wstęp gratis.
Ogromne muzeum, wiele stałych ekspozycji, min. poświęcone starożytnym cywilizacjom: Grecji, Imperium Rzymskiemu, Mezopotamii, Egiptowi, malarstwu i rzeźbie europejskiej oraz parę innych.
W informacji można otrzymać mapkę w języku angielskim, ale niestety wszystkie eksponaty posiadają opisy jedynie po francusku.
WIEŻA EIFFLA
Wjazd na ostatni trzeci poziom - 11euro. Ale odradzam, gdyż z tego poziomu widać całą aglomerację, a wszystkie ciekawe budynki wydają się strasznie małe. Do tego szczyt jest zakratowany. Natomiast z poziomu drugiego widać tylko centrum, więc wszystko jest bliższe i można dostrzec więcej szczegółów. Bilet na drugi poziom to 7,5 euro. Kolejka jest dosyć spora, od momentu ustawienia się w niej do wjazdu na szczyt minęło 1,5h.
Najlepsze zdjęcia wychodzą gdy stanie się na Trocadero (budynek zaraz za mostem na Sekwanie).
PANTEON
Normalny 7euro, 18-25 lat 4,8euo, poniżej 18 lat za darmo.
Nic szczególnie ciekawego wewnątrz nie ma. Ale ogrom budynku robi wrażenie. Dodatkowo można zobaczyć wahadło Foucalta, jednak łatwo o rozczarowanie. W podziemiach są krypty, gdzie leżą ciała zasłużonych Francuzów, min. Piotra i Marii Curie.
NOTRE DAME
Wstęp bezpłatny.
Wejść warto, kościół jest dosyć spory, wewnątrz nawet dosyć ciekawe witraże. Ale uważam że najciekawsza w tej katedrze jest jej tylna fasada. Widząc dwie dzwonnice, należy koniecznie obejść kościół by zobaczyć naprawdę imponującą część tej budowli.
ST. CHAPELLE
Jak dla mnie absolutny hit. Miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć. Arcydzieło gotyku. Nieduża kaplica znajdująca się nieopodal Notre Dame po prostu poraża misternością wykonania. Bogato zdobione witraże i doskonała kompozycja kolorów i kształtów. Jedynie Hagia Sofia zrobiła na mnie równie duże wrażenie.
ŁUK TRIUMFALNY I POLA ELIZEJSKIE
Łuk jak łuk, ten miniaturowy stojący koło Luwru jest dużo ładniejszy. Natomiast Pola Elizejskie też żadnego szczególnego wrażenia nie robią. Ulica jak ulica. Tylko sklepy są czasem mocno burżujskie.
LA DEFENSE
Podparyska dzielnica biznesu (dojeżdża tam metro nr 1). Znajduje się tam Grande Arch, czyli Wielki Łuk. Najłatwiej to opisać w ten sposób: zbudowano tylko konturu kwadratu. Budynek pełni rolę biurowca.
Warto się też trochę poszwendać po La Defense ponieważ jest to bardzo nowoczesna okolica i można tam znaleźć wiele ciekawych form artystycznych.
CMENTARZ PERE-LACHAISE
Chyba najsłynniejszy cmentarz świata. I rzeczywiście ładny. Znajduje się tu grób Chopina (bez rewelacji) i Morrisona (totalna porażka). Naprawdę warto.
CENTRUM POMPIDOU
Z zewnątrz wygląda jak rafineria, a wewnątrz też nieciekawie. Znajduje się tam muzeum sztuki współczesnej, kino, biblioteka itp.
LA VILETTE
Dojazd metrem nr 7 (stacja o tej nazwie). Miasteczko przyszłości. Ogromny kompleks składający się z kanału wodnego, kina 3D (bilet 11euro) znajdującego się w ogromnej srebrnej kuli, pieszych ścieżek wzniesionych kilka metrów nad ziemią, sporej ilości fontann i jeszcze kilku innych trudnych do opisania rzeźb i budowli. W dzień nie ma tam za wiele osób, z kuli wydobywa się "kosmiczna" muzyka, a raczej zestaw kilku niesamowitych dźwięków, które sprawiają, że można się poczuć jak na innej planecie.
BAZYLIKA SACRE-COEUR I MONTMARTRE
Bazylika bardzo ładnie wygląda z daleka, gdyż stoi na bardzo wysokim wzgórzu. Znajduje się ona w dzielnicy Montmartre. Była to dzielnica biedoty. Obecnie wiele budynków odnowiono, powstało wiele restauracji i kawiarenek. Miejsce oblegane przez turystów z racji na urokliwe uliczki pełne niskiej zabudowy.
PLAC WOGEZÓW
Plac otaczają kamienice o takim samym wyglądzie. Na środku znajduje sie jakiś pomnik, dookoła piknikują ludzie. Ale najciekawsze jest to co ukryte pod arkadami kamienic, czyli kilkanaście sklepów-galerii współczesnych artystów, gdzie można zobaczyć naprawdę niesamowite rzeźby i obrazy, a co najważniejsze nie są one jakieś przesadzone i kiczowate.
PAŁAC PETIT
Znajduje się naprzeciwko Pałacu Inwalidów po drugiej stronie rzeki (tuż za mostem). W środku małe i niezbyt ciekawe muzeum, natomiast z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie.